Dnes farnosť Žitavany, pred tisíc rokmi kráľovská fara v Kňažiciach

Autor: Pavel Ondrejmiška | 16.12.2014 o 18:20 | (upravené 16.12.2014 o 18:36) Karma článku: 4,58 | Prečítané:  1271x

 „...čo všetko som dal a daroval spomínanému kláštoru sv. Benedikta dedične (majetok) zeme obrábané a neobrábané, vinice a vinohrady /.../ až k miestu, kde od južnej časti kostola Blahoslavennej Panny v obci Kňažice (Knesecz) potok menom Saracký (Sarraczka) steká do vody Žitavy...

„ ...Aj 940. výročie prvej písomnej zmienky o obci a našom kostole je iste vhodnou príležitosťou zastaviť sa pri našich koreňoch a pripomenúť si udalosti dávno minulé. A história Žitavian je naozaj veľkolepá. Len v krátkosti si pripomeňme, že pôvodná obec Kňažice (Knesecz, Knesech) sa prvýkrát spomína už v roku 1075. Uhorský kráľ Gejza I. vtedy zriaďoval v Hronskom Beňadiku kláštor a naša obec je jednou z tých, ktoré sa v tejto darovacej listine spomínajú. Vzácna zmienka v listine patrí aj kostolu, ktorý bol už vtedy, pred 940-timi rokmi, postavený z kameňa a stál na mieste pôvodnej drevenej kaplnky, patriacej kráľovi. Bol zasvätený Blahoslavenej Panne Márii. Počas nasledujúcich storočí bolo toto územie kontinuálne osídlené. Dedina sa postupne rozširovala aj cez hranicu opátstva na pravý breh Žitavy. Táto novšia časť už patrila k inému panstvu. Zaujímavosťou je, že pôvodná časť sa potom označovala ako Opátovské Kňažice (a neskôr jednoducho Opatovce), kým novšia si zachovala pôvodný názov Kňažice. Z novších dejín našej obce je ešte potrebné zmieniť, že v r. 1959 došlo k zlúčeniu Kňažíc a Opatoviec nad Žitavou pod novým názvom Žitavany. Tieto sa stali v r. 1975 súčasťou Zlatých Moraviec, ale od 7. decembra 2002 sú opäť samostatnou obcou. Znamená to, že aj v treťom tisícročí píšeme spolu dôležitú kapitolu našej vlastnej histórie. A po celé stáročia je naše bytie neoddeliteľne späté s chrámom a farnosťou.“

 

 Takto sa prihovárajú autori farár vdp. Mgr. Stanislav Caránek a bývalý starosta Ing. Jozef Cibira  v kalendári „Farnosť Žitavany 2015“, ktorý farnosť vydala s nákladom 600 kusov a je už  v predaji. V stolovom kalendári sú fotografie zachované a poskytnuté miestnymi farníkmi z obdobia pred rokom 1900 až doteraz.

 

Najstaršou a najzaujímavejšou fotografiou v kalendári je záber na kostol s pôvodnou cibuľovitou vežou, urobenou pred rokom 1900 alebo v tom roku. Na sviatok sv. Štefana, kráľa uhorského (20. augusta),  bola silná víchrica, ktorá vežu strhla a zničila. Pri oprave jej dali dnešný ihlanovitý tvar, ktorý bol menej nákladný.

Fotografia z roku 1920, na ktorej je farský kostol, farská budova  s pôvodnou bránou a obecná zrubová studňa.

Farský kostol s bránou do farského kostola v roku 1950. múrik a ohrada pred kostolom boli postavenú v r. 1938.

Obytná časť obnovenej farskej budovy, pohľad zo záhrady.

http://www.farnostzitavany.sk/_historia_kostol_zitavany.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?