Albánsko, Shengjin (Svätý Ján) – servis na pláži

Autor: Pavel Ondrejmiška | 13.9.2014 o 0:00 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1696x

     Pláž sa začínala napĺňať od rána. Naši turisti tvorili len nepatrný zlomok návštevníkov. Servis na pláži bol zameraný na Albáncov. Predajcovia neboli otravní, ani dotieraví.  

     Ponuka bola pestrá: pečená kukurica, pukance, smažené šišky, ovocie (melóny, banány, hrušky, nektárinky, hrozno, figy...), suveníry, hračky, kozmetika, plážové oblečenie, hodinky, peňaženky, okuliare, obuv, živá balkánska hudba ...

     Predavači pečenej kukurici mali svoje miesta pri vode. Na upravenom starom fúriku si doviezli čerstvé, neošúpané klasy vhodné na pečenie (ako u nás na varenie). Rozpálili drevené uhlie (kus kartónu poslúžil ako vejár, či mechy) a piekli. Niektorí mali na okraji roštu odložené upečené klasy a udržiavali ich teplé. Často zákazník trpezlivo čakal, až sa kukurica dopečie a ešte horúcu si ju odnášal v ruke, položenú na šúpolí, aby ho nepálila. Takúto kukuricu ponúkali aj večer na promenáde.

     Pukance ponúkali na „americký“ spôsob.

     V pojazdnom pulte, tiež pri vode, smažila sympatická dvojica kolieska na spôsob našich šišiek. Usmažené ich poliali sirupom a čokoládou. Boli chutné, no príliš sladké.

Albánci sa radi fotia. Mládenec bol zvedavý na fotky. Prišiel si ich pozrieť a bol s nimi spokojný.

     Kolmo na rady slnečníkov a pomedzi ne prechádzali predavači ovocia. Tých bolo najviac. „Banáne, banáne ...“ oznamovali tovar čo niesli pred sebou v rukách, v pôvodnom obale. „Nektaríne“, hrušky, hrozno, figy nosili a ponúkali v mikrotenových vreckách, nesených v oboch rukách. Zákazníci si do sáčkov s kúpeným ovocím často napúšťali studenú vodu. Umyté a svieže ovocie tak chránili aj pred hmyzom.

     Po zložitom dopyte na čerstvé figy, ktoré dovtedy nemali v ponuke, nám ich po chvíli priniesli. Ponuky na „fig“ potom nasledovali a často sa opakovali. 

     Vypomáhali aj malí chlapci. Jeden takýto, už unavený "pracant" si sadol na prázdne lehátko a z času na čas zakričal názov svojho tovaru, s rukou pred ústami, otáčajúc sa na rôzne strany, aby ho bolo počuť, že tovar ponúka a pracuje. Vedľa sediaci domáci sa usmievali nad malým chytrákom.

     S fúrikom naloženým dyňami sa dalo najľahšie prejsť popri vode.

      Po okraji pláži prechádzali aj predavači nafukovačiek, plávajúcich kolies, lôpt, hračiek. Predviesť tovar, nafúknuť lehátko nebol problém.

     Záujem bol aj o tetovanie. Katalóg s návrhmi bol objemný a so záujmom listovaný. Kríž na mladíkovej ruke bol pred dokončením. „Katolík?“ pýtam sa. „Muslim“ odpovedá. Nechápal som a nemal mi to kto vysvetliť.

     K záveru jedného popoludnia sa po pláži niesla pravá balkánska hudba. Temperamentná, s typickým kvílením píšťaly (balkánska píšťala v osmanských vojskách vraj svojím ostrým zvukom prenikla aj cez vojnový rev na bojisku).Štyria muzikanti prichádzali k záujemcom a vedeli aj roztancovať. Mladý muž tancoval na jednom mieste a rukami roztáčal slnečníky vedľa seba ...Bolo to zaujímavé a zrejme aj pre muzikantov. Na druhý deň prišli už dopoludnia a začali hrať. Nie však dlho. Prišiel k ním „sekuriťák“, niečo im povedal a oni potichu odišli a už sa na pláž počas nášho pobytu nevrátili.

Foto Pavel Ondrejmiška

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?