Albánsko, Shengjin

Autor: Pavel Ondrejmiška | 24.8.2014 o 0:00 | Karma článku: 6,45 | Prečítané:  1306x

     Kedysi vojenský prístav na severe Albánska, asi 50 km od hranice s Čiernou Horou. Zo severu a východu chránený horami. Usadlosť tvorila jedna ulica na úzkom páse medzi strmou horou, plážou a morom.

Prístav je v severnej časti zálivu, oddelený a chránený kamennou hrádzou.

    Počas týždňa sme videli presuny  veľkých nákladných lodí na horizonte zálivu, aj vyplávanie dvoch malých, pravdepodobne rybárskych lodí.

V prístave, ale aj mimo neho, dokonca v blízkosti pláže sa predvádzali mladíci na super rýchlych člnoch. Zaujali aj loďky na nožný pohon.

Za komunistov boli v Shengjine postavené dva hotely, jedným z nich bol Rafaelo.

Ostatné hotely boli postavené za posledných 20 rokov.

Výstavba bola a je financovaná zo súkromných zdrojov. Nám známe tabule však upozorňujú, že EU sa v rámci pred vstupového obdobia podieľa na financovaní zlepšenia miestnej infraštruktúry (1 Euro = 140 lek)

Nedá sa prehliadnuť ani prítomnosť známych bánk

Počas hlavnej turistickej sezóny bola stavebná činnosť zastavená. Výstavba pokračuje ďalej a nedá sa prehliadnuť, ani jej vyhnúť. Využívané sú aj stavebne nedokončené priestory so zariadeným interiérom

Rekreačné a ubytovacie priestory sú využívané prevažne domácou klientelou, dovolenkujúcimi Albáncami pracujúcimi alebo žijúcimi v EU a kosovskými Albáncami. Že je Albánsko krajinou Mercedesov (aj nových) je všeobecne známe. Menej známe je, že albánsky mafiani sa doma chovajú ako ctihodní občania. 

Aj keď je Albánsko krajina moslimov, ich náboženské prejavy na verejnosti sú zriedkavé.

Na severe Albánska sú katolíci a ich prítomnosť je viditeľná

V letovisku je fara a v suteréne je modlitebňa, kde sa slúžia bohoslužby.

Milé stretnutie.

Pred dokončením je nový kostol.

Pláž je plytká a „nekonečná“. Jemný tmavý rozvírený piesok na kraji budí dojem mútnej vody. Voda na pláži je čistá a teplá. Pokojné more spestrili vlny. Vyšantili sa deti, ale aj dospelý.

 

Večerný program má každý hotel. Promenáda býva plná návštevníkov i predajcov suvenírov a miestnych špecialít. Nočná zábava sa končí o 23.30 hodine a všade nastane ticho a pokoj. Hotelová ochranka „má oči“ aj na pláži. Personál je milý a ústretový. V hoteloch sa dá dohovoriť anglický, s kosovskými Albáncami po nemecky. Deti pozerajú talianske rozprávky a vraj učia po taliansky rodičov.

 

Pavel Ondrejmiška

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

KOMENTÁRE

Keď je na výber medzi Dúhou a Váhostavom

Kde uviazlo trestné oznámenie vyzerá ako otázka na policajných šéfov.


Už ste čítali?